Turistika a voľný čas

 

Lovecký kaštieľ


 

Medzi kultúrne pamiatky na Duchonke patrí Lovecký kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1930 – 1931 Dr. Štefan Haupt von Buchenrode pre svoju dcéru Hedalise, manželku majiteľa tovarníckeho panstva, baróna Augusta Haupt – Stummera. Autorom projektu bol profesor Leo Bauer z Viedne. Stavbu viedol architekt Ján Tomaschek z Nitry. Na jar roku 1945 pred príchodom frontu Nemci kaštieľ vyrabovali, poškodili vnútorné zariadenie a podpálili ho. V roku 1950 bol kaštieľ opravený a bola v ňom umiestnená Lesnícka majstrovská škola. Neskôr ho prevzalo Ministerstvo vnútra SR. Teraz je to Európsky inštitút, ktorý poskytuje návštevníkom ubytovanie s možnosťou stravovania.

 

Topoľčiansky hrad

 

Stručný popis:
Malebné zrúcaniny hradu na mohutnom dolomitickom brale hlboko v pohorí Považského Inovca, nad obcou Podhradie. Hrad je známy charakteristickou stupňovito ukončenou vežou.
História:
Kráľovský hrad vznikol najneskoršie v prvej polovici 13.storočia. Od roku 1389 patril Széchényiovcom, v rokoch 1431-34 bol strediskom husitov na Ponitrí. V roku 1434 ho kúpou získal župan Peter Čák. Hunyadyho vojská hrad v r.1446 dobyli a vypálili. V druhej polovici 15. storočia sa hrad dostal aj s panstvom do vlastníctva rodiny Országovcov. Forgáchovci, ktorí získali hrad v r.1595, boli jeho majiteľmi až do začiatku 18.storočia. Ďalšie, 18. a 19. storočie je obdobím neustálych majetkových zmien. Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do reprezentačného priestranného kaštieľa v Továrnikoch, dnes súčasť Topoľčian. Hradné ruiny koncom 19. storočia zabezpečili pred rozpadom a romanticky upravili.
Exteriér:
Postavili ho v polovici 13. storočia a pôvodné jadro hradu tvorila hranolová veža, palác a malé polkruhové predhradie s parkanom a priekopou. Roku 1431 dobylo hrad husitské vojsko. Husiti pôvodné jadro hradu rozšírili o druhé veľké predhradie, ktoré na južnej strane zosilnili päťbokou vežou. Takto opevnený hrad vojsko uhorských magnátov nemohlo dobyť a muselo ho od husitov nakoniec vykúpiť za odstupné deväťtisíc dukátov. V 16. storočí v rámci protitureckých obranných opatrení pristavili na východnej strane k hradu tretie predhradie a rozšírili jeho obytné priestory. Za protihabsburských stavovských povstaní v 17. storočí bol hrad viackrát poškodený a opravovaný. Keď v 18. storočí upadol jeho vojenský význam, začal hrad pomaly pustnúť. Postupné odumieranie hradu urýchlila aj jeho pomerne veľká vzdialenosť od hlavných komunikácií, ako aj skutočnosť, že majitelia sa z neho už v polovici 17. storočia odsťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Tovarnikoch. Koncom 19. storočia zreštaurovali rozpadávajúcu sa hlavnú vežu, čím sa vytvorila aj nová silueta hradných zrúcanín.
Súčasný stav:
Úprava okolia a konzervácia hradných ruín a konštrukcií prispela k čitateľnosti jeho pôdorysu s vymedzením horného hradu a predhradí. Typická silueta stupňovito ukončenej veže horného hradu je neopakovateľným charakteristickým prvkom. Z hradu, najmä z jeho veže, na ktorú možno vystúpiť drevenými schodmi po dohode so starostom obce, sa odkrýva krásny a ďaleký výhľad na Ponitrie, na hrebene Tribča a Vtáčnika i Považského Inovca.

V roku 1999 sa však zrútila časť múru horného hradu a preto buďte pri návšteve opatrný. Hradné nádvorie však vyčistili od náletových drevín, čo určite prispeje k jeho návštevnosti.

 

osada Kulháň

Horská osada Kulháň sa rozprestiera  pod východnými svahmi a úbočiami Považského Inovca v katastrálnom území obce Zlatníky dva kilometre juhovýchodným smerom  od nej. Leží vo výške 330 metrov nad morom. Vznikla pri potoku Chocina, ktorý od pradávna ovplyvňoval tep jej života. Okresné mesto Bánovce nad Bebravou je vzdialené 16 kilometrov. Neďaleko osady smerom na Nemečky prebieha politická hranica okresov Topoľčany a Bánovce nad Bebravou ako aj dvoch krajov Trenčianskeho a Nitrianskeho. Zemepisná poloha lesného revíru Kulháň bola určená v priestore medzi rovnobežkami 48°41´ a 48°46´severnej šírky a medzi 35°39´a 35°47´ východnej dĺžky od Ferra. Nadmorská výška revíru sa pohybuje v rozmedzí 321 - 975 metrov n.m.